Градизька громада
Полтавська область, Кременчуцький район

12 травня – Міжнародний день здоров’я рослин

Дата: 10.05.2024 14:31
Кількість переглядів: 39

Фото без опису

Організація Об’єднаних Націй оголосила 12 травня міжнародним днем здоров’я рослин. Щоб підвищити глобальну обізнаність про те, як захист здоров’я рослин може допомогти ліквідувати голод, зменшити бідність, захистити біорізноманіття та стимулювати економічний розвиток.

     Рослини становлять основу життя на Землі, виробляючи шляхом фотосинтезу органічні речовини з мінеральних, вони поглинають вуглекислий газ і небезпечні леткі органічні сполуки та наповнюють нашу атмосферу киснем. Рослини становлять близько 80 відсотків продуктів харчування, які споживає людство.

День Здоров’я рослин – надзвичайна можливість підвищити обізнаність громадськості про те, як захист рослин може захистити довкілля та сприяти  економічному розвитку.

        Мета цього заходу – донести до якомога більшого кола людей у всьому світі розуміння важливості дослідження рослин для розвитку сільського господарства, садівництва, лісництва, виробництва високоякісних продуктів харчування та нехарчової продукції рослинного походження, та ролі рослин у збереженні навколишнього середовища.

Рослини – джерело повітря, вони виробляють 98% кисню, яким ми дихаємо. Від них залежить  наше життя та здоров»я і здоров»я нашої планети.

     Хвороби та шкідники рослин спричиняють втраті до 40% світових продовольчих культурВони лишають мільйони людей їжі та завдають збитки сільському господарству. Захист рослин від шкідників та хвороб з економічного погляду набагато ефективніший, ніж усунення наслідків повномасштабних надзвичайних ситуацій, пов'язаних із  здоров'ям

рослин. Нерідко шкідники та хвороби рослин після того, як вони адаптувалися, викоренити неможливо, а на боротьбу з ними йде багато часу та засобів.

      Тому, ризики втрати врожаїв через спалахи розвитку шкідників та хвороб рослин, завезених при міжнародних перевезеннях з нехтуванням міжнародних стандартів фітосанітарних  заходів безпеки, можуть бути занадто небезпечні для продовольчої безпеки у світі.

           Аграрії та вчені всього світу постійно працюють над новими методами захисту сільськогосподарських рослин, щоб виключити небажаний вплив шкідливих факторів. Основними методами захисту є: агротехнічні, фізико-механічні, хімічні, біологічні та комплексні. На відміну від пестицидів хімічного походження є біопрепарати безпечні для навколишнього середовища, людей, тварин та інших живих організмів. Треба сприяти адаптуванню рослинництва до  зміни клімату. Це насамперед селекція та вирощування посухостійких і  високопродуктивних сортів і гібридів сільськогосподарських культур; розширення посівних площ для видів з коротким вегетаційним періодом(отримувати два врожаї за сезон); відновлення ефективних систем зрошення; відновлення та створення нових полезахисних лісосмуг, дотримання сівозміни,   зміщення термінів сівби ранніх зернових на більш ранні, а озимих на більш пізні строки, що забезпечить ефективніше використання вологи з грунту, відновити внесення органічних добрив та вирощування сидератів.

           Зміни клімату та діяльність людини змінили екосистеми, стали причиною зменшення  різноманіття рослин. У сучасних інтегрованих системах захисту рослин,  провідним є хімічний метод. Ця тенденція ще тривалий час збережеться і в майбутньому, адже  науково обґрунтоване застосування пестицидів, порівняно з іншими засобами захисту від шкідливих організмів, забезпечує його високу біологічну і економічну ефективність.  Сучасні технології вирощування сільськогосподарських культур передбачають застосування пестицидів з урахуванням економічного порогу шкодочинності, що значно зменшує пестицидне навантаження на довкілля.

 

.    Міжнародні подорожі і торгівля за останні роки значно збільшилися в обсязі і дозволяють шкідникам і хворобам швидко поширюватися по світу, завдаючи величезної шкоди довкіллю. Коли ми перевозимо рослини між різними частинами світу,  можемо ненароком занести нові види шкідників, бур’янів та хвороби у нашу країну. Поява таких шкідливих організмів може завдати серйозної шкоди для сільського та лісового господарства нашої держави особливо гостро стоїть це питання на даний час коли в нашій країні йде війна і неможливо контролювати надходження рослинної продукції на нашу територію.   Утримуючись від перевезення рослин, насіння, фруктів, овочів та квітів під час міжнародних подорожей, ми допомагаємо захистити нашу  природу від небезпечних шкідників та хвороб рослин. Отже, під час подорожі уникайте привезення додому рослин або інших рослинних продуктів, адже шкідники рослин, або хвороби можуть ховатися на них. Будьте обережні, замовляючи рослини та рослинні продукти в Інтернеті, або через поштові служби, оскільки невеликі пакунки можуть легко обійти звичайний фітосанітарний контроль.

 

.Ми повинні захистити рослини, як для людей та і для збереження нашої планети Земля.

  • Якщо ви землекористувач, запобігайте поширенню шкідників, використовуючи лише сертифіковане насіння та саджанці, вільні від шкідників. Регулярно обстежуйте свої сільськогосподарські угіддя та повідомляйте про появу шкідників та хвороб рослин на ваших полях.                                          
  • Використовуйте  сучасні  цифрові технології, щоб отримати доступ до інформації про те, як запобігти поширенню шкідників  і хвороб рослин і як боротися з ними.
  • Застосовуйте інтегрований захист рослин на основі прогнозу, економічних порогів шкодочинності, дії корисних організмів для забезпечення надійного захисту рослин і екологічної рівноваги довкілля.
  • При проведенні заходів по захисту рослин від шкідливих організмів необхідно віддавати перевагу екологічно безпечним методам, біологічним препаратам.
  • Застосовувати лише сертифіковані, дозволені до використання в Україні, засоби захисту рослин, уникати фальсифікованих, неякісних препаратів.  

       Здоров’я рослин впливає на продовольчу безпеку та сільське господарство особливо це відчутно сьогодні. Наша країна аграрна, яка забезпечує сільськогосподарською продукцією мільйони людей у всьому світі і це відчувають багато країн світу які не отримують сільськогосподарської продукції через облокування шляхів експорту продукції.  Також на даний час деякі території недоступні  для проведення захисту рослин від шкідників, хвороб та бур’янів - це дуже небезпечно адже на цих територіях можуть бути завезені шкідливі організми які будуть впливати і на навколишні території і становлять загрозу для сільськогосподарських культур.

Тому наше головне завдання - треба просто любити, берегти та примножувати рослинне різноманіття нашої природи для наступних поколінь.

 

Провідний спеціаліст відділу захисту рослин

фітосанітарної діагностики та прогнозування                                                               

Управління фітосанітарної безпеки

Головного управління Держпродспоживслужби

в Полтавській області                                                                    Артикульна Лариса


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь