Управління Держпраці інформує!

Офіційне працевлаштування працівника – обов’язок роботодавця!

Відповідно до ч. 1, 2 статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Використання примусової праці забороняється. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Право громадян на працю означає можливість кожного заробляти собі на життя працею, вільно вибирати професію чи спеціальність відповідно до своїх здібностей і бажань, реалізовувати свої бажання щодо зайняття працею за трудовим договором на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності або самостійно забезпечувати себе роботою. Тільки легально працевлаштований працівник має право на належну пенсію та відповідні соціальні гарантії.

Наголошуємо: працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення територіального органу Державної фіскальної служби про прийняття працівника на роботу.

 

Головний державний інспектор Управління
Держпраці у Полтавській області                                               Владислав Ковтун

 

Працівник, призваний на службу, загинув. Коли підприємство може припинити виплату середнього заробітку? 

Виплата середнього заробітку припиняється з наступного дня після загибелі працівника.

Відповідно до статті 119 Кодексу законів про працю України за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб-підприємців, у яких вони працювали на час призову.

Відповідно до статті 24 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» загиблий (померлий) військовослужбовець виключається із списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) з наступного після загибелі (смерті) дня; військовослужбовець, визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім або оголошений померлим, – з дня набрання законної сили рішенням суду.

Таким чином, підприємство може припинити виплату середнього заробітку такому працівнику з дати виключення його із особового складу військової частини.

Головний державний інспектор Управління
Держпраці у Полтавській області                                            Владислав Ковтун

 

Стартувала інформаційна кампанія «Виходь на світло!»

В умовах повномасштабної війни одним з головним чинників для перемоги є підтримка держави, яка всі свої можливості спрямовує на забезпечення Збройних Сил України. Сплата податків важлива як ніколи. Кожен, хто вважає себе українцем і громадянином нашої держави має розуміти, що задекларована праця – це шлях до вільної, незалежної, економічно сильної держави!

Саме тому, з 1 липня Держпраці розпочала інформаційну кампанію «Виходь на світло!». Це черговий крок до формування у суспільства розуміння важливості оформлення трудових відносин. Кампанія спрямовується на працівників і роботодавців, які продовжують працювати, але при цьому уникають належного оформлення трудових відносин та сплати податків.

Кампанія реалізується за підтримки проекту ЄС-МОП «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці».

Головний державний інспектор Управління
Держпраці у Полтавській області                                               Владислав Ковтун

 

Торгівля людьми! Держпраця застерігає!

Торгівля людьми – це форма сучасного рабства та порушення прав людини, яка не втрачає своєї актуальності і у XXI столітті для жодної країни світу.

Наразі для українців, в умовах воєнного стану, ризик потрапляння у ситуацію торгівлі людьми як всередині країни, так і за її межами став ще більшим. Багато громадян переїхали із зони бойових дій в інші регіони або за кордон та шукають нову роботу.

Якщо раніше поняття «торгівля людьми» включало в себе здебільшого сексуальне рабство, то сьогодні увібрало широкий спектр форм: від трудової експлуатації до нелегальної трансплантації органів.

Держава вживає різноманітні заходи з попередження торгівлі людьми та боротьби з нею. Та попри все, ця проблема не може бути розв’язана на рівні однієї країни: нові виклики та загрози вимагають консолідації зусиль як міжнародної спільноти, так і кожного з нас.

Держпраці упродовж багатьох років вживає заходи щодо зниження ризиків потрапляння у ситуації торгівлі людьми з метою трудової експлуатації.

Для належної підготовки інспекторів праці щодо виявлення випадків трудової експлуатації було розроблено спеціальний навчальний курс. У 2022 році 300 інспекторів пройшли тренінги з питань психосоціальної підтримки на робочому місці в умовах воєнного часу.

З початку вторгнення рф з понад 700 тис. вимушених переселенців інспектори праці провели інформаційну роботу щодо запобігання торгівлі людьми та трудовій експлуатації.

Нагадайте своїм друзям та рідним прості правила безпечного працевлаштування https://pratsia.in.ua/forced_labour.php

Для отримання додаткової інформації про проблему торгівлі людьми, а також контактів організацій, які працюють у напрямі протидії торгівлі людьми, відвідайте сайт: https://stoptrafficking.org

Детальніше про правила безпечного працевлаштування за кордоном ви можете дізнатися на сайті https://www.527.org.ua

 

Головний державний інспектор Управління
Держпраці у Полтавській області                                               Владислав Ковтун

 

 

Чи можна під час війни працевлаштуватись на нове місце, не звільнившись з попереднього

Працівник, який залишив робоче місце у зв’язку із бойовими діями і не встиг звільнитися, може направити своєму роботодавцеві заяву про звільнення за допомогою засобів зв’язку (за можливості).

Якщо ж це не можливо, працівник може працевлаштуватися до іншого роботодавця за сумісництвом. Або ж, відповідно до пункту 3-1 частини другої статті 16 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” повідомити страхувальника про визначення особою такого місця роботи як основного згідно з поданою нею заявою (до її відкликання).

 

Головний державний інспектор Управління
Держпраці у Полтавській області                                                 Владислав Ковтун